BREXIT, cesta k bolestivej príučke pre Brusel

Autor: Milan Lorinc | 4.5.2016 o 14:14 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  270x

Britské referendum, ktoré sa uskutoční dňa 23. júna 2016, môže byť jedným z najzásadnejších udalostí na európskej politickej scéne, kedy Brusel konečne dostane tvrdú politickú príučku.

Veľká Británia, ako významný prispievateľ do rozpočtu EÚ sa chystá na jednu z najdôležitejších okamihov svojho budúceho postavenia v EÚ, ako ju dnes poznáme. Bez ohľadu na rôzne výhody, či nevýhody jej zotrvania, alebo vystúpenia z EÚ je zrejmé, že udalosti posledných mesiacov a bezzubé riešenie imigračnej politiky nátlakovým systémom kvót, či ekonomických sankcií od Bruselu za odmietnutie imigranta na jednotlivé členské krajiny, pravdepodobne prispejú k tomu, že garancia poriadneho výprasku pre bruselských intelektuálov sa blíži.

Politický projekt v podobe EÚ, ako hračky koncentrovanej v rukách nekompetentných elít, by sa v prípade úspechu a platnosti britského referenda z väčšinovým výsledkom v prospech EXITu z EÚ, začal rozpadať. Hračka, ktorá bola doteraz pohadzovaná v chápadlách neohrozenej a nezodpovednej „šľachty“ na pobavenie sa, sa tak zo dňa na deň stane roztrasenou a rozpadajúcou hračkou s ktorou bude treba už veľmi opatrne narábať.

Opatrne narábať nielen preto, že Británia už bude iným hráčom a so svojimi pravidlami, aj keď obmedzenými, ale v podstate stále ako víťaz v boji za svoju vyššiu slobodu a lepšiu budúcnosť, ale hlavne preto, že Británia sa stane ukážkou aj pre iné krajiny, že bojovať za svoju krajinu sa oplatí. Je možné predpokladať, že práve aj toto je jednou z hlavných obáv bruselskej elity, vnímajúc úspech referenda, ako riziko, ktoré môže povzbudiť aj ďalšie členské krajiny k “neposlušnosti“ a definitívne tak začať proces rozpadania sa EÚ, ako domčeka z karát.

Na záver treba dodať, že právo rozhodnúť, aký charakter bude mať Británia je výlučne v rukách voličov a maľovanie rôznych katastrofických ekonomických scén je scestné. Vystúpenie Británie z EÚ by mohlo byť začiatkom novej, lepšej a konštruktívnejšiej spolupráce medzi Bruselom a ostatnými členskými krajinami, ktorých nespokojnosť so súčasným smerovaním únie je kritická. EXIT Británie možno zároveň aj vnímať, ako dlho zaslúžený výprask Bruselu za jeho ignoráciu a ľahkovážny postoj k názorom jednotlivých členských krajín k celkovému smerovaniu únie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Aké výhody budú mať zaočkované deti

Prečo je správne podať vakcíny aj deťom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Dúfajme, že Mikasa zasa nezaskočí jeseň

Na očkovanie sa nemôžeme spoliehať.


Už ste čítali?