Bezpochyby najlepší prezident SR, ale...

Autor: Milan Lorinc | 27.9.2016 o 10:28 | Karma článku: 2,54 | Prečítané:  377x

Prezident SR Andrej Kiska nedávno vystúpil so svojim príhovorom na 71. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, kde sa okrem iných tém venoval aj utečeneckej kríze v Európe a teroristickým útokom.

Súčasný prezident SR Andrej Kiska je bezpochyby najlepším doterajším prezidentom, akého naša krajina mala. Je v ňom dostatok všetkých diplomatických a hlavne ľudských atribútov, ktoré by nám mohla závidieť nejedna krajina, no napriek tomu, badať v ňom až prílišnú politickú neutralitu a slabú bojovnosť za vlastný národ.

Utečenecká kríza, ktorej sa prezident venoval je závažná o tom niet pochýb, no jej príčiny a rozsah, hlavne z hľadiska počtu a typu osôb, ktoré už sú infiltrované na území Európy nesmie byť zjednodušovaný a zovšeobecňovaný. Nie je chybou SR a ani jej občanov, že sa utečenecká kríza dostala do tohto štádia. Tento proces nevznikol jednorazovo, ale nabaľoval sa dlhodobo so symptómami príchodu závažnej krízy po stránke humanitárnej a predovšetkým bezpečnostnej. Všetky tieto symptómy boli dlhodobo ignorované politickými elitami v Bruseli, čo napokon dospelo aj k vytvoreniu totálneho bezpečnostného chaosu, nekoncepčnosti návrhov riešení a politickému úpadku predstaviteľov jednotlivých členských krajín EÚ. Nie je preto zodpovednosťou a ani morálnou povinnosťou občanov Slovenska akceptovať “Hurá systém“ v Bruseli vytvorenú stratégiu riešenia súčasnej krízy, prerozdeľovaním utečencov do jednotlivých členských krajín. Slovenská republika nemá koncepčne a systémovo vytvorené podmienky pre skvalitňovanie života vlastných občanov, ktorí majú byť vždy na prvom mieste, ako občania pracujúci a živiaci svoje rodiny, platiaci dane, hypotéky a exekúcie. Zároveň však, ako demokratická a nezávislá krajina, má Slovenská republika plné právo stanoviť si parametre na základe ktorých si bude vyberať utečencov, ktorí budú dlhodobo tvoriť našu spoločnosť spoločne s tu narodenými občanmi.

Práve teraz je taktiež na mieste, aby v situácii, kedy sa napriek často omieľanej celosvetovej ekonomickej kríze, ale paradoxne s nárastom super boháčov – milionárov, či miliardárov, zamerali politické elity svojimi apelmi práve na tieto skupiny. Riešenia, ktorá má v talári Brusel pôjdu opäť na úkor občanov, ktorým celosvetový systém od bánk, štátu a jeho daňových inštitúcií, či iných kontrolných orgánov až po poisťovne, neponúka a neposkytne žiadnu úľavu. Treba si uvedomiť, že aj súčasný občan postavený pred otázku ako prežiť dôstojne má právo ako osoba, tvoriaca systém cirkulácie príjmov a výdavkov žiadať, aby bol k nemu štát ústretovejší a nebol len tým, ktorý len berie. Je preto legitímne, ak sa občan búri a s nechuťou postaví proti návrhom, ktoré sú koniec koncov opäť na úkor občana.

Utečenecká kríza, ale zároveň aj terorizmus majú byť témami s ktorými sa apelovanie prezidenta SR, či prezidentov iných krajín má sústrediť predovšetkým na krajiny, ktoré sú globálne najsilnejšími výrobcami a predajcami zbraní, na siete ktoré zabezpečujú ich distribúciu a kontrolu a teda na pravdepodobný dôvod vzniku utečeneckej krízy a terorizmu. Je absurdné hádzať na plecia občanov morálnu povinnosť riešiť vzniknutú situáciu za ktorú bežný občan nenesie žiadnu zodpovednosť. Plienenie krajín odkiaľ prichádzajú utečenci a kde sa živý terorizmus je dlhodobo zanedbávaný problém politicky globálne najsilnejších hráčov, ktorí za toto nesú primárnu zodpovednosť a tam je treba adresovať svoje apelovanie jasnejšie a bez servítky.

Prezident Andrej Kiska je naozaj zatiaľ to najlepšie čo sme tu doteraz mali, ale pokiaľ z nášho prezidenta nebude prichádzať viac podpory a bojovnosti pre svoj národ a jeho prejavy a vyhlásenia budú len na úrovni vlažnej, politicky neutrálnej filozofii – veľmi nehryzkať, nemožno sa potom diviť znechutenosti občanov. Mimochodom, aj táto skutočnosť sa môže odzrkadliť v prípade jeho kandidatúry na ďalšie volebné obdobie v závislosti na tom, kto bude jeho protikandidát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NKÚ sa na kauzu Evka nemusí pozrieť. Lajčáka podržali poslanci parlamentu

Za návrh, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel Najvyšší kontrolný úrad nehlasoval ani jeden poslanec Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.

SVET

Súdy extrémistom neškodia, bránia sa slobodou prejavu

Holandského politika za urážky Maročanov odsúdili bez trestu. Radikáli súdy často využívajú na svoju propagáciu.


Už ste čítali?