BREXIT, cesta k bolestivej príučke pre Brusel

Autor: Milan Lorinc | 4.5.2016 o 14:14 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  170x

Britské referendum, ktoré sa uskutoční dňa 23. júna 2016, môže byť jedným z najzásadnejších udalostí na európskej politickej scéne, kedy Brusel konečne dostane tvrdú politickú príučku.

Veľká Británia, ako významný prispievateľ do rozpočtu EÚ sa chystá na jednu z najdôležitejších okamihov svojho budúceho postavenia v EÚ, ako ju dnes poznáme. Bez ohľadu na rôzne výhody, či nevýhody jej zotrvania, alebo vystúpenia z EÚ je zrejmé, že udalosti posledných mesiacov a bezzubé riešenie imigračnej politiky nátlakovým systémom kvót, či ekonomických sankcií od Bruselu za odmietnutie imigranta na jednotlivé členské krajiny, pravdepodobne prispejú k tomu, že garancia poriadneho výprasku pre bruselských intelektuálov sa blíži.

Politický projekt v podobe EÚ, ako hračky koncentrovanej v rukách nekompetentných elít, by sa v prípade úspechu a platnosti britského referenda z väčšinovým výsledkom v prospech EXITu z EÚ, začal rozpadať. Hračka, ktorá bola doteraz pohadzovaná v chápadlách neohrozenej a nezodpovednej „šľachty“ na pobavenie sa, sa tak zo dňa na deň stane roztrasenou a rozpadajúcou hračkou s ktorou bude treba už veľmi opatrne narábať.

Opatrne narábať nielen preto, že Británia už bude iným hráčom a so svojimi pravidlami, aj keď obmedzenými, ale v podstate stále ako víťaz v boji za svoju vyššiu slobodu a lepšiu budúcnosť, ale hlavne preto, že Británia sa stane ukážkou aj pre iné krajiny, že bojovať za svoju krajinu sa oplatí. Je možné predpokladať, že práve aj toto je jednou z hlavných obáv bruselskej elity, vnímajúc úspech referenda, ako riziko, ktoré môže povzbudiť aj ďalšie členské krajiny k “neposlušnosti“ a definitívne tak začať proces rozpadania sa EÚ, ako domčeka z karát.

Na záver treba dodať, že právo rozhodnúť, aký charakter bude mať Británia je výlučne v rukách voličov a maľovanie rôznych katastrofických ekonomických scén je scestné. Vystúpenie Británie z EÚ by mohlo byť začiatkom novej, lepšej a konštruktívnejšiej spolupráce medzi Bruselom a ostatnými členskými krajinami, ktorých nespokojnosť so súčasným smerovaním únie je kritická. EXIT Británie možno zároveň aj vnímať, ako dlho zaslúžený výprask Bruselu za jeho ignoráciu a ľahkovážny postoj k názorom jednotlivých členských krajín k celkovému smerovaniu únie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NKÚ sa na kauzu Evka nemusí pozrieť. Lajčáka podržali poslanci parlamentu

Za návrh, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel Najvyšší kontrolný úrad nehlasoval ani jeden poslanec Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.

SVET

Súdy extrémistom neškodia, bránia sa slobodou prejavu

Holandského politika za urážky Maročanov odsúdili bez trestu. Radikáli súdy často využívajú na svoju propagáciu.


Už ste čítali?